Op bezoek bij Gazelle: Zo wordt jouw fiets gemaakt

In het Gelderse Dieren staat geen marketingverhaal, maar een fabriek. Een plek waar staal, lak, techniek en mensen samenkomen. Al sinds 1892 bouwt Gazelle hier fietsen. Geen symbolische assemblage, maar productie van begin tot eind. En dat maakt deze plek in Nederland simpelweg uniek. Wij namen een kijkje achter de schermen.

Avignon, Grenoble, Ultimate, bekende Gazelles e-bikes die je overal tegenkomt. Maar hoe worden die populaire fietsen gemaakt? Nog gewoon in Nederland. En wij mochten een kijkje nemen in de moderne fabriek.

Wie door de fabriekshallen loopt, ziet het meteen: hier wordt gewerkt. Het begint bij het frame. In de spuiterij hangen honderden frames aan een transportsysteem met zo’n vijf kilometer kettinglengte. Ze bewegen stap voor stap door het proces – van voorbehandeling tot lak en uitharding.

Hier is de afgelopen jaren flink geïnvesteerd in duurzaamheid. Zowel de primer als de blanke laklaag worden aangebracht via elektrostatisch poeder coaten (EPS). Daarbij worden droge verfpoederdeeltjes elektrisch geladen en aangetrokken tot het geaarde frame. Het resultaat: een egale, sterke toplaag zonder oplosmiddelen. Minder verspilling, minder uitstoot én een slijtvaste afwerking die jaren meegaat.

Machinaal vlechten, menselijk vakmanschap

Het wielen vlechten is een mooi voorbeeld van hoe moderne ontwikkelingen en ambacht samenkomen. Ja, het spaakvlechtwerk gebeurt machinaal. Machines zorgen voor constante spanning en precisie. Máár zonder vakmensen geen goed wiel.

De medewerkers hier zijn goed geschoold en verstaan hun vak. Ze controleren, corrigeren en finetunen waar nodig. Ze horen en voelen wanneer een wiel klopt. Die combinatie van techniek en ervaring maakt het verschil tussen ‘draait wel’ en jarenlang probleemloos rijden.

Van voormontage tot eindcontrole

Na het lakken volgt de voormontage. Kabels, balhoofden, trapassen – alles krijgt hier zijn plek voordat de fiets echt vorm krijgt. In de eindmontage komt alles samen: aandrijving, motor, accu, spatborden, verlichting. Daarna wordt getest. Structureel. Fietsen ondergaan duurzaamheidstesten, belastingstesten en kwaliteitscontroles. Hier wordt niets aan het toeval overgelaten.

 

Veiligheid voorop

Wat direct opvalt: veiligheid is overal zichtbaar. Duidelijke markeringen op de vloer, afgeschermde werkplekken, signaallichten bij bewegende productielijnen. Beschermingsmiddelen waar nodig. De fabriek is overzichtelijk ingericht, logisch opgebouwd en veilig georganiseerd. Efficiëntie en veiligheid gaan hier hand in hand.

Meer lezen?

Lees het vervolg van deze reportage in FietsActief 2.
Nu in de winkel of bestel ‘em hier online

Tekst en beeld: Ronald van der Boon

 

Deel dit artikel

Over de auteur

Reacties

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *